Kielichy mszalne - skromne czy bogato zdobione?

20-01-2020

Kielich mszalny to jedno z najważniejszych naczyń liturgicznych, które jest obowiązkowym elementem każdej mszy świętej. Czy musi być on bogato zdobiony, czy lepszy jest skromny wariant? Z czego musi być wykonany, aby spełniał przepisy liturgiczne? Szukamy odpowiedzi na te pytania!

Kielichy mszalne - co się w nich dokonuje

Podczas mszy świętej kapłan wlewa do kielicha wino gronowe i miesza je z odrobiną wody. W dalszej części, po wypowiedzeniu słów Chrystusa, który nakazywał spożywanie Krwi Swojej na Swoją pamiątkę, ma miejsce transsubstancjacja, czyli przeistoczenie. Woda i wino stają się Krwią Jezusa i już nią pozostają. W większości przypadków to kapłan wypija przemienioną Krew Pańską, a wierni przyjmują komunię pod postacią chleba - Ciała Chrystusa.

Kielich kościelny - czym powinien się charakteryzować

“Ogólne wprowadzenie do Mszału rzymskiego” wskazuje, że kielich, podobnie jak inne naczynia liturgiczne, powinien zostać wykonany ze szlachetnego, nie korodującego metalu - najczęściej więc złota. Nie zawsze jednak w każdej parafii znajdzie się taki kielich mszalny. Srebrny również może zostać użyty, jednak jego wnętrze musi być pozłacane. Jeśli jakieś materiały w danym kraju uznawane są za szlachetne (np. kość słoniowa lub twarde drewno), także mogą zostać wykorzystane do produkcji kielicha. Pierwszeństwo zawsze jednak będą miały takie tworzywa, które nie ulegają łatwemu zniszczeniu lub rozbiciu.

Jak projektować kielichy mszalne?

Wspomniane “Ogólne wprowadzenie do Mszału rzymskiego” pozwala artystom na wykonywanie różnych kształtów naczyń liturgicznych, z poważnym jednak zastrzeżeniem. Muszą one nawiązywać do sztuki danego kraju i przede wszystkim nadawać się do użytku, do którego są przeznaczone. Kielich winien mieć więc odpowiednią strukturę - stopę, stabilny trzon z nodusem oraz czarę. Kościół nie pragnie udziwnień, zwłaszcza że przeznaczenie kielicha jest powszechnie znane.

Bielizna kielichowa

W tym miejscu warto również wspomnieć o bieliźnie kielichowej - korporale, palce, puryfikaterzu, a także welonie, które towarzyszą kielichowi podczas każdej mszy świętej i są jego nieodłącznym elementem.

Kielich kościelny - skromny czy bogato zdobiony?

Odpowiadając na pytanie tytułowe, można użyć zwrotu: “to zależy”. Jeśli kielich spełnia zalecenia “Ogólnego wprowadzenia do Mszału rzymskiego”, należy uznać, że jest godny sprawowania w nim Eucharystii, niezależnie od ilości zdobień. Jednak przyjęło się uważać, że dysponując bardziej bogato zdobionymi szatami bądź naczyniami, chcemy wyrazić swoją miłość do Boga, za co również nikogo nie powinno się krytykować. Warto więc, aby w zależności od okazji, każda parafia miała w zanadrzu kilka rodzajów kielichów. Skromniejsze na msze w tygodniu, a bardziej zdobione na niedziele, święta i uroczystości.