Kiedy katolicy w Polsce wychodzą na procesje?

20-01-2020

Kościół katolicki zaleca, aby w określone dni wierni opuścili mury swojej świątyni i wraz z Najświętszym Sakramentem udali się na procesję po terenie parafii. Najczęściej jej trasa jest okrojona do kilku ulic, aby nie zaburzać zbytnio ruchu samochodowego, a także nie przeciążyć organizmów parafian. Kiedy katolicy wychodzą z procesją i co ze sobą zabierają? Przedstawiamy najpopularniejsze przypadki.

Dzwonki kościelne na czele procesji Bożego Ciała

Największymi procesjami są te, które wychodzą na ulice w dniu uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, popularnie nazywanej w naszym kraju Bożym Ciałem. To procesja nie tylko największa, ale także gromadząca najwięcej wiernych, ponieważ uczestnictwo w mszy świętej w tym dniu jest obowiązkiem każdego katolika.

Procesji przewodzą ministranci, którzy dzwonkami oznajmiają, że nadchodzi kapłan, który pod baldachimem niesie Najświętszy Sakrament w monstrancji. Na trasie rozstawione są cztery ołtarze, na których stoją świece na wkład olejowy lub wykonane z wosku pszczelego. Kapłan odczytuje przy każdym z ołtarzy fragment jednej z czterech Ewangelii: najpierw św. Mateusza - o ustanowieniu Eucharystii; potem św. Marka - o rozmnożeniu chleba; następnie św. Łukasza - o człowieku, którego zaproszenie na ucztę odrzucono; a na zakończenie św. Jana - z ukazaniem Eucharystii jako sakramentu zjednoczenia.

Procesja rezurekcyjna z krzyżem procesyjnym

Drugim rodzajem procesji spotykanym praktycznie w każdej parafii jest procesja rezurekcyjna. Na jej czele, obok monstrancji, niesiony jest krzyż procesyjny - drewniany, przyozdobiony czerwoną stułą - oraz figurka Jezusa Zmartwychwstałego. Ta procesja z reguły jest krótsza od tej w Boże Ciało. Często wierni okrążają jedynie swoją świątynię lub przechodzą wzdłuż najbliższych uliczek.

Procesja odpustowa - wzdłuż straganów

Niestety bardzo często zdarza się, że pragnący zarobić na parafialnym odpuście sprzedawcy cukierków, petard i innych zabawek ustawiają swoje stragany wzdłuż trasy procesji. Trudniej wówczas o skupienie, szczególnie wśród dzieci, które bardziej zainteresowane są nadarzającymi się okazjami do zabawy aniżeli procesją z Najświętszym Sakramentem. Ta trasa również jest krótsza - często pokrywa się z drogą procesji rezurekcyjnej.

Lokalne procesje

W wielu parafiach mają miejsce lokalne procesje, które wyruszają z kościołów, ale tylko w danym rejonie. Mają one charakter miejscowy, bardzo często związany z jakąś tradycją. Przykładem mogą być majowe procesje do ołtarzy Matki Bożej z prośbą o odpowiednią pogodę na czas rozwoju roślin lub lipcowo-sierpniowe za owocne żniwa.

Droga krzyżowa ulicami parafii

Drogi krzyżowej nie można nazwać procesją w dokładnym tego słowa znaczeniu, jednak warto zwrócić uwagę na coraz popularniejszą formę przeżywania okresu Wielkiego Postu, jakim jest wspólna droga krzyżowa ulicami parafii. W czasie tego wydarzenia wierni niosą razem duży krzyż i modlą się przy czternastu stacjach, rozważając Mękę Chrystusową.