Prezent dla księdza – inspiracje

18-02-2019

Wybór prezentu dla bliskich osób nie zawsze jest prosty, a wręczamy je przynajmniej kilka, lub nawet kilkanaście, razy w trakcie jednego roku. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, w momencie, kiedy przychodzi nam obdarować osobę, z którą nie mamy zbyt bliskich relacji. Tak właśnie jest w przypadku prymicji znajomego księdza, jubileuszu jego kapłaństwa, pożegnania z parafią czy z okazji imienin lub jako prezent od uczniów, wśród których znalazło się nasze dziecko. Jak wybrać podarunek, który spodoba się duchownemu? Poniżej krótki poradnik wraz z inspiracjami.

Z jakiej okazji powinno się wręczyć prezent duchownemu?

Podarunki dla księdza kupuje się zazwyczaj z okazji różnych uroczystości kościelnych. Najczęściej są to okazje takie jak święcenia kapłańskie, a także prymicja. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pierwszej (lub okrągłej) rocznicy święceń, czyli jubileuszu kapłaństwa. Dobrą okazją do obdarowania duchownego jest także podziękowanie za udzielenie np. Pierwszej Komunii Świętej czy sakramentu Małżeństwa. Ponadto, prezenty kupujemy również, tak jak w przypadku każdej innej, znajomej nam osoby, z okazji imienin czy urodzin.

Prezent związany z kapłaństwem, czy jednak osobisty?

To, czy powinniśmy zdecydować się na podarunek związany z kapłaństwem, czy może jednak bardziej osobisty, zależy od okazji. Przykładowo, jeśli ma to być prezent z okazji jubileuszu kapłaństwa czy w ramach podziękowania np. za udzielenie sakramentu, dobrze jeśli będzie powiązany z duchowieństwem. Mogą to być dewocjonalia, kielich kościelny czy tron pod monstrancję. Mimo, iż podarunek wręczany konkretnej osobie zawsze jest “osobisty”, w tym przypadku naczynia i akcesoria mszalne, będą strzałem w dziesiątkę. Jeśli jednak pragniemy obdarować znajomego księdza z okazji jego urodzin czy imienin, lepiej jeśli będzie to rzecz, która pasuje do jego zainteresowań, np. ciekawa książka czy ładnie wydany album.

Jakie dewocjonalia sprawdzą się jako prezent dla księdza?

Spośród dewocjonaliów, jako prezent dla duchownego sprawdzą się przede wszystkim różnego rodzaju ikony z wizerunkami świętych, haftowane stuły i alby, modlitewnik lub nawet różaniec. Wyboru powinniśmy dokonać w zależności od przeznaczonego na prezent budżetu. Jeśli kapłana obdarowuje np. cała klasa przystępująca do Pierwszej Komunii Świętej, możemy pozwolić sobie na jeden duży podarunek. Jeśli jednak sami pragniemy sprezentować coś znajomemu duchownego, może to być wyłącznie symboliczny gest, np. Msza Święta w jego intencji.