Naczynia liturgiczne a sprzęt liturgiczny - jaka jest różnica?

07-06-2019

Przedmioty liturgiczne to elementy, używane w chrześcijaństwie, które służą do odprawiania liturgii oraz używane są także poza nią. Każdy z nich ma swoje znaczenie oraz głęboką symbolikę. Wykonane z różnych materiałów, najczęściej ze szkła oraz metali szlachetnych (np. pozłacane srebro). Jaka jest różnica między naczyniami liturgicznymi a sprzętem liturgicznym i jakie przedmioty wyróżniamy w każdej z tych grup?

Naczynia liturgiczne - charakterystyka

Naczynia liturgiczne to przedmioty służące najczęściej do przechowywania artykułów niezbędnych podczas odprawiania liturgii świętej, takich jak Hostia, wino czy woda. Podstawowe naczynia liturgiczne to między innymi:

  • kielichy mszalne - w kielichu wino zostaje zmieszane z odrobiną wody, nad którymi kapłan wypowiada słowa Przeistoczenia.
  • Puszki - czyli naczynia w kształcie kielicha z zamknięciem, w których przechowywany jest Najświętszy Sakrament.
  • Pateny - czyli płaskie naczynia, na których kładzie się Hostię, która zostaje przemieniona w ciało Chrystusa, a także metalowe tacki trzymane przez ministranta podczas rozdawania Komunii Świętej, chroniące ją przed upadkiem na ziemię.
  • Monstrancje - czyli naczynia służące do “wystawiania” Najświętszego Sakramentu podczas Mszy Świętej oraz procesji eucharystycznej.
  • Tron pod monstrancję - czyli bogato zdobiona podstawa pod monstrancję.
  • Ampułki - w których przechowywane jest wino oraz woda, używane w czasie Mszy Świętej.

Sprzęty liturgiczne - charakterystyka

Sprzętami liturgicznymi nazywa się całą resztę elementów, które niezbędne są do odprawiania Mszy Świętej oraz tych, które używane są na co dzień w kościele. Jednymi z wielu sprzętów liturgicznych są:

  • Dzwonki mosiężne - czyli połączone ze sobą uchwytem dzwonki (zazwyczaj 4), wykorzystywane podczas Mszy, a także procesji eucharystycznych.
  • Obrusy ołtarzowe - czyli białe obrusy, które służą do okrywania ołtarza w kościele.
  • Paschał - to duża świeca z naturalnego wosku pszczelego, symbolizująca zmartwychwstałego Chrystusa, zapalana w czasie liturgii w Wielką Sobotę.
  • Krzyż - pozłacany krzyż na długim drzewcu, wykorzystywany podczas Drogi Krzyżowej oraz procesji wejścia i wyjścia.

Naczynia liturgiczne a sprzęt liturgiczny - różnice

Jak możemy wywnioskować z powyższej charakterystyki zarówno naczyń, jak i sprzętów liturgicznych, obie grupy przedmiotów wykorzystywanych w Kościele Chrześcijańskim różnią się między sobą. Pierwsze z nich są najważniejszymi elementami podczas Liturgii Świętej i służą do przechowywania i przenoszenia Hostii, wina oraz wody. Mają styczność z przemienionymi podczas Mszy hostią oraz winem w Ciało i Krew Chrystusa, dlatego muszą być wykonane z metali szlachetnych (najczęściej pozłacane). Sprzęty liturgiczne natomiast, to dodatek do naczyń liturgicznych, czyli wszystkie pozostałe elementy, bez których liturgia czy procesja, nie mogłyby się odbyć. Wykonane są często ze szkła, srebra czy drewna.