Co można kupić w ofierze do kościoła – podpowiadamy

23-01-2019

Z religią chrześcijańską wiąże się wiele mniej lub bardziej uduchowionych tradycji. W niektórych parafiach zwyczajem jest przekazanie daru dla kościoła np. od rodziców, których dzieci przystępują do komunii świętej. Oczywiście nigdy nie jest to obowiązkowe, jednak chcąc utrzymywać ten zwyczaj, spotykamy się z trudnością, którą staje wybór odpowiedniego prezentu. Co można kupić w ofierze do kościoła? Przedstawimy tutaj kilka propozycji!

Prezenty, na które stawiamy najczęściej

Myśląc o prezencie do kościoła, na pewno jednymi z pierwszych pomysłów będą: kielich, patena, dzwonki ministranckie czy puszka na hostie. Unikajmy jednak darów, które są oczywiste. Zastanówmy się nad faktycznymi potrzebami parafii. Na pewno w Twoim kościele jest już monstrancja. Jeżeli jednak uznajesz, że jest to najlepszy pomysł na dar, wówczas postaw np. na monstrancję na duże hostie lub monstrancję współczesną np. na minimonstrancję, która sprawdzi się, gdy kapłani będą potrzebowali czegoś bardziej poręcznego np. podczas parafialnego wyjazdu.

Mówiąc o monstrancji nie moglibyśmy nie wspomnieć o propozycji, jaką jest tron pod monstrancję. To fantastyczny pomysł na dar, szczególnie do kościoła, w którym jeszcze nie ma tego elementu wyposażenia. Tron pozwala jeszcze lepiej uwidocznić monstrancję podczas wystawienia. Jest bardzo przydatny podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, odbywającej się przy ołtarzu polowym.

Bursa

To usztywniona torebeczka wykonana z pięknych materiałów, najczęściej również haftowana. To waśnie w niej przenosi się konsekrowaną hostię do chorych. Szczególnie, jeżeli w kościele posługuje wielu kapłanów, dodatkowa bursa na pewno będzie przydatna. To praktyczna propozycja w bardzo dobrej cenie.

Orant

Naszym zdaniem ornaty zawsze się przydają. Szczególnie w parafiach, w których przyjmuje się wielu przyjezdnych księży. Ciekawą propozycją jest jednak zakup różowego ornatu. Z racji tego, że jest on bardzo rzadko zakładany, nie znajdziemy go na każdej parafii, mimo że wpisuje się tradycje kościoła i w niedziele radości (gaudate) zakładany jest nawet przez Papieża. Niedzielą Gaudate nazywamy np. III niedzielę adwentu, w której wyznawcy Chrystusa cieszą się na jego przyjście, a róż staje się obrazem tej wielkiej radości.

Obrusy

Niemal w każdym kościele ołtarz zdobią pięknie haftowane obrusy. Jednak codzienne msze przyczyniają się do częstych zabrudzeń, a tym samym do ich szybkiego zużycia. Naszym zdaniem, w każdym kościele przydadzą się dodatkowe obrusy, tym bardziej, że wykorzystuje się je nie tylko na ołtarzu głównym, ale także w nawach bocznych.