Polowa puszka na komunikanty – czym się kierować podczas wyboru

03-01-2019

Puszki na komunikanty to niezbędne naczynia liturgiczne w kościele katolickim. Służą do przechowywania oraz transportowania komunikantów. Kielich eucharystyczny pełni te same funkcje, jednak jedynie na czas rozdzielania konsekrowanego Chleba podczas Komunii Świętej. Na jakie kwestie zwrócić uwagę, a także czym kierować się podczas wyboru tego naczynia liturgicznego?

Naczynia liturgiczne

Naczyniami liturgicznymi nazywamy wszystkie narzędzia używane podczas mszy świętej w kościele katolickim, a także poza nią. Służą głównie do przechowywania elementów niezbędnych do mszy, czyli wody, wina oraz hostii. Zaliczamy do nich między innymi kielich mszalny, patenę, ampułki, lawaterz, puszkę (czyli cyborium), vasculum, monstrancje, a także melchizedek oraz kustodie. Każde z nich wykonane jest z innych materiałów. Przykładowo, ampułki zazwyczaj są szklane, a kielichy metalowe, złote lub pozłacane.

Puszka na komunikanty - wykonanie

Puszki na komunikanty występują w wielu modelach i różnią się między sobą nie tylko materiałem z jakiego zostały stworzone, ale także kształtem oraz zdobieniami. Inaczej wykonywane są puszki do wykorzystywania wewnątrz kościoła, a inaczej puszki polowe. Te drugie muszą być o wiele bardziej wytrzymałe i posiadać mniej zdobień przez wzgląd na ich charakter. W tym przypadku bardziej liczy się ich użytkowość niż odświętny wygląd.

Katolickie przepisy liturgiczne zawierają zasady dotyczące puszki oraz monstrancji i określają między innymi materiał, z jakiego muszą być wykonane. Najważniejszą kwestią jest to, aby puszki wykonywane były z trwałych metali szlachetnych, którym nie grozi korozja. Dopuszczalny jest wybór puszki lub kielicha stworzonych ze zwykłego metalu, jednak w takim wypadku samo wnętrze musi być pozłacane.

Najczęściej, do stworzenia tego typu puszki do przechowywania komunikantów, wykorzystuje się wysoki jakościowo mosiądz, który następnie jest pozłacany. Złocenia mogą być częściowe (np. tylko wnętrze) lub całościowe.

Zdobienia puszek na komunikanty

Duża część modeli puszek na komunikanty posiada religijne motywy. Mogą to być zdobienia w kształcie aniołów lub innych postaci biblijnych. Często wykorzystywane są w tym celu różnego kamienie szlachetne i syntetyczne, np. rubiny. Mogą to być także zdobienia grawerowane, które są bardziej trwałe. Niektóre z nich, najczęściej są to puszki polowe, pozostają gładkie lub z delikatną grawiurą, dzięki czemu możemy je wykorzystywać podczas złych warunków atmosferycznych, np. w trakcie pielgrzymki.