Ile kosztuje monstrancja i od czego zależy jej cena

14-03-2019

Naczynia liturgiczne służą do sprawowania Mszy Świętej. Wśród wszystkich naczyń, które wykorzystywane są w Kościele Katolickim, główną rolę odgrywa monstrancja. Pełni najważniejszą funkcję, ponieważ to właśnie w niej znajduje się konsekrowana hostia. Należy więc do grupy vasa sacra, czyli świętych naczyń. Oznacza to, iż zanim będą mogły być użyte podczas Eucharystii, muszą zostać poświęcone przez biskupa. Ile kosztuje ten, jeden z najistotniejszych, elementów do sprawowania Mszy oraz od czego zależy jego cena?

Historia monstrancji 

Monstrancja posiada długą, bo wielowiekową, tradycję. Już w sierpniu 1264 roku, papież Urban IV, wprowadził do Kościoła Katolickiego Święto Bożego Ciała, a monstrancja zaczęła pełnić kluczową funkcję, podczas tej uroczystości. Prezentowano w niej Najświętszy Sakrament, więc jednym z jej elementów musiała być przezroczysta, kryształowa puszka. Z wieku na wiek wygląd monstrancji zmieniał się, aż osiągnęła pokaźne rozmiary i zdobienia upodabniające ją do małego dzieła sztuki. Powstała także monstrancja na duże hostie.

Budowa i rodzaje monstrancji

Monstrancja składa się ze stopy, trzonu i tzw. reservaculum, czyli repozytorium na hostię oraz melchizedeka. Na jej zwieńczeniu zazwyczaj znajduje się także krzyż. Początkowo, monstrancja miała prosty wygląd i tworzono ją z pospolitych materiałów. W okresie późnego średniowiecza zaczęto wykorzystywać w tym celu szlachetne i trwałe materiały oraz liczne zdobienia, przez co wzrosła również jej wartość i cena. Sam kształt naczynia również ulegał licznym zmianom, a formę solaryczną, w której centrum umieszcza się hostię, uzyskało dopiero w czasach nowożytnych. Monstrancja mała jest obecnie najpopularniejszym rodzajem tego naczynia, jednak możemy zakupić również monstrancję na duże hostie. Wyróżniamy monstrancje bogato zdobione i proste, a także wykonane z różnych materiałów, np. srebrne oraz złote.

Przedział cenowy monstrancji

Cena naczynia liturgicznego jakim jest monstrancja zależna jest od wielu czynników. Główną składową ostatecznej ceny jest materiał, z którego została wykonana, a także jej wielkość, kształt i ilość zdobień. Wartość monstrancji z użyciem szczerego złota z licznymi zdobieniami może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Naczynia liturgiczne na większą hostię są oczywiście odpowiednio droższe, ponieważ do ich wykonania wykorzystuje się o wiele więcej drogiego materiału i kamieni szlachetnych. Najprostsze monstrancje można nabyć już za niewiele ponad tysiąc złotych. Są to jednak modele niewielkie, proste, z o wiele mniejszą ilością zdobień i najczęściej wykonane z miedzi i posrebrzane lub pozłacane. Warto jednak pamiętać, że te droższe monstrancje, wykonane z niebywałą precyzją i z najlepszych materiałów, będą mogły służyć podczas nabożeństw przez wiele długich lat. Są najczęściej niezwykle solidne i dostojne.