Figury do szopki - jak zrobić? Poradnik

15-11-2019

Tradycja przygotowania szopek Bożonarodzeniowych przywędrowała do Polski z Włoch, gdzie uważa się, że zapoczątkował ją święty Franciszek z Asyżu. Początkowo ustawiano je tylko we wnętrzach kościołów, jednak rozpowszechniały się coraz bardziej i przywędrowały także do polskich domostw. Jak zrobić figury do szopki? Które postawić w kościele, a jakie lepiej stworzyć na potrzeby domowego zacisza? Podpowiadamy!

Figury do szopki domowej

Ubieranie choinki i przygotowanie domowej szopki to nie tylko przeżycie religijne oraz możliwość edukacji dziecka w temacie zwyczajów świątecznych, ale także doskonała zabawa, zarówno dla starszych, jak i młodszych. Z czego można przygotować szopkę do postawienia w naszych czterech kątach?

Uszyte figury do szopki

Zabawa w szydełkowanie wymaga sporo pracy, jednak w miarę upływu czasu, każda postać będzie gotowa znacznie szybciej od poprzedniej. Ciekawym pomysłem jest również zamówienie kompletu figurek oraz uszycie im ubranek.

Figury do szopki z piernika

Wycięcie kształtów postaci w cieście będzie czasochłonne, jednak dziecko będzie mogło tworzyć swoje własne wzory. Z drugiej strony, można kupić foremki i tym sposobem stworzyć szopkę.

Papierowa stajenka

Trzecią możliwością jest przygotowanie figurek z papieru technicznego, kartonu lub rolek z papieru toaletowego, które nasze dziecko pomaluje farbami i udekoruje za pomocą bibuły.

Małe figury ze sklepu

Jeśli nie mamy czasu na zabawę podczas świątecznych przygotowań, w Internecie na pewno znajdziemy sklep religijny, w którym wyszukamy wizualizację, odpowiadającą nam najbardziej i za sprawą kilku kliknięć - kupimy ją.

Do kościoła figury drewniane, a może ceramiczne?

Inaczej sprawa wygląda podczas tworzeniu stajenki w kościołach parafialnych. Figury do szopki muszą być zdecydowanie większe, bardziej trwałe, a także godne miejsca, w którym się znajdują. To oznacza, że ich wykonanie musi być estetyczne oraz stonowane, aby trafiało w gusta wszystkich - zarówno młodszych jak i starszych.

Figurki ceramiczne

Wykonane z tego delikatnego materiału dają wrażenie lekkości całej kompozycji. Ich minusem jest jednak fakt, że ceramika jest bardzo krucha, dlatego trzeba o figurki nieustannie dbać - podczas transportu, podczas układania i rozbierania dekoracji. Niebezpieczne dla nich mogą być również małe dzieci, które mogą zniszczyć stajenkę, jeśli uciekną spod oka rodziców.

Figury drewniane

Są bardziej trwałe od ceramicznych, jednak należy pamiętać, że na niektórych rodzajach drewna farba nie prezentuje się tak ładnie jak na ceramice. Z drugiej strony, drewniane figurki to rzadszy element wystroju, dlatego warto pokusić się o coś innego niż w reszcie kościołów!

Jaki sklep religijny wybrać?

W każdym mieście diecezjalnym powinniśmy bez problemów znaleźć przynajmniej jeden, dobrze zaopatrzony sklep religijny. Jeśli jednak nie mamy czasu na dojazd lub miasto jest dość daleko położone - wtedy warto zerknąć do Internetu, w którym jest wiele możliwości kupna różnorakich figur do szopki - zarówno domowych, jak i kościelnych.