Kontakt

Masz pytania? Porozmawiaj z nami on-line, wyślij wiadomość, a w wolnej chwili oddzwonimy.
Do You have any quastion call us or send the message, we call You back

ul. Szkolna 8, 05-084 Leszno, mazowieckie


obsługa sklepu internetowego - Karolina: +48515148806
 
obsługa klientów na miejscu:
Krzysztof: +48501712177
Paweł: +48508268847

w sprawie nagłośnień:
Jacek: +48509078579
 


Jak wybrać odpowiednie świece liturgiczne?

ss

Świeca pełni w Kościele bardzo ważną rolę. Ma szeroką symbolikę i uczestniczy w wielu świętach oraz wydarzeniach. Możemy wyróżnić zarówno świece ołtarzowe, jak i roratki, paschały, gromnice czy świece na chrzty, śluby i komunie święte. Świeca na którąkolwiek z wymienionych okazji powinna wyglądać estetycznie, odświętnie i być wytworzona z najwyższej jakości produktów. Jak wybrać odpowiednie świece liturgiczne oraz jaka jest ich symbolika? Podpowiadamy!

Symbolika świec liturgicznych

W dawnych wierzeniach, płomień świecy stanowił formę materializacji wiary. W wierze chrześcijańskiej pali się jedynie wosk oraz oliwę, które są produktami naturalnymi, danymi od Boga. Wosk, uznawany za dziewiczy, symbolizuje czystość i człowieczeństwo. Każdemu katolikowi świece liturgiczne towarzyszą przede wszystkim podczas świąt i ważnych wydarzeń kościelnych. Na ołtarzu powinny się znajdować przynajmniej dwa do sześciu świeczników z zapalonymi świecami. Oprócz niedzielnych nabożeństw, świece wykorzystywane są także np. podczas uroczystości Matki Boskiej Gromnicznej, Adwentu, Świąt Bożego Narodzenia, Świąt Wielkiej Nocy, Chrztów Świętych, Komunii Świętej, bierzmowania oraz ślubów kościelnych, a także podczas ostatniego namaszczenia. Podczas świąt i ważnych wydarzeń tego typu, świec na ołtarzu może być więcej – od dwóch do sześciu, a podczas wizyty biskupa nawet siedem.

Jak wybrać świecę liturgiczną?

Świece liturgiczne znajdziemy przede wszystkim w takich miejscach jak sklep liturgiczny stacjonarny lub internetowy. Świece oferowane przez tego typu sklepy mają różne rozmiary oraz kolory i powinny być dobrane do okazji. Świece ołtarzowe powinny być, jak już wspominaliśmy, świecami olejowymi lub woskowymi. Świece liturgiczne wyróżnia aplikacja przedstawiająca zawsze symbol religijny lub osoby święte, dopasowane do konkretnej uroczystości. Przykładowo, Świece Bożonarodzeniowe, mogą przedstawiać Świętą Rodzinę lub anioły, a Świeca Komunijna symbol IHS.

Jak wybrać świecę na Chrzest Święty?

Chrzest jest uroczystością, podczas której każdy gest i rekwizyt ma ogromne znaczenie symboliczne. Świeca, którą zapala i niesie ojciec chrzestny jest symbolem światła wiary i stanie się wspaniałą pamiątką. Może zostać ponownie wykorzystana podczas Komunii Świętej, a następnie ślubu kościelnego. Dlatego właśnie tak istotny jest wybór odpowiedniej świecy.
Świeca na Chrzest Święty, tak jak świeca liturgiczna, powinna być wykonana z wosku pszczelego. Może być koloru białego lub kremowego, a na niej znaleźć się mogą różnego rodzaju naklejki, obrazki, tasiemki czy koronki. Warto jednak zachować minimalizm, aby świeca prezentowała się subtelnie i mogła zostać wykorzystana podczas kolejnych, ważnych w życiu każdego chrześcijanina, uroczystości. Ważne aby świeca chrzcielna posiadała także okapnik, dzięki któremu trzymająca ją osoba nie wybrudzi sobie ubrania topiącym się woskiem.